Tereny


Akcja dzieje się w Kanadzie, a dokładnie w Edmonton. Nie jest to jakaś mała mieścina, a duże, dobrze prosperujące miasto, które ma to do siebie, że już całkiem niedaleko zaczynają się rozległe lasy i strome zbocza pobliskich gór. Tak, to wilczy raj, w którym nie da się nudzić, ze względu na wiele atrakcji, o czym świadczy fakt, że w 2007 r. Edmonton było Kanadyjską Stolicą Kultury. Miasto znane jest z licznych festiwali, organizowanych niemal przez całe lato. Wiele imprez odbywa się w kilku dużych parkach miejskich. Najbardziej znanym jest Northlands Park, goszczący m.in. uczestników dorocznych targów farmerskich, rodeo i dni Klondike, kiedy to miasto jeszcze raz ogarnia XIX-wieczna gorączka złota. Edmonton ma też liczne obiekty teatralne, w tym wielki kompleks Citadel Theatre z pięcioma oddzielnymi scenami. Dla każdego coś fajnego, tak więc nie są to jedyne rozrywkowe obiekty.
Motto: Od morza, do morza.

Historia w pigułce
Edmonton powstało w roku 1795 jako osada związana z handlem futrami. Zaraz zaczęło się w nim osiedlać wielu farmerów, odegrało również bardzo ważną rolę podczas gorączki złota w Klondike. W 1892 r. osada zyskała prawa miejskie, a w 1905 r. została oficjalną stolicą prowincji Alberta, jednak jeszcze długo liczba mieszkańców nie osiągnęła trzech tysięcy. Miasto rozrastało się po obu stronach rzeki, a o dynamice wzrostu może świadczyć fakt, że w 1912 r. liczba jego mieszkańców powiększyła się dwukrotnie. W 1913 r. obie części miasta połączył nowy most, co przyczyniło się do napływu osadników (liczba ludności przekroczyła wówczas 50 tys.). Wkrótce po II wojnie światowej w pobliżu miasta odkryto złoża ropy naftowej. 31 lipca 1987 r. miasto spustoszyło tornado. Na szczęście strat w ludziach nie było zbyt wielkich, a Edmonton obecnie ma się bardzo dobrze, coraz bardziej się rozwijając.

Język, religia
Zdecydowana większość ludzi mówi po angielsku, jest to ich język ojczysty (około siedemdziesiąt procent). Drugim oficjalnym językiem jest francuski. Jeśli chodzi o religię, to najliczniejszymi grupami są protestanci, katolicy i ateiści.

20 ciekawostek o Kanadzie
#1. Jakość wody w kanadyjskich kranach jest w większości przypadków wyższa niż wody butelkowanej.
#2. Kanadyjczycy mogą się poszczycić tytułem najlepiej wykształconego społeczeństwa na świecie.
#3. Kanadyjska poczta co roku otrzymuje miliony listów zaadresowanych na Biegun Północny do Świętego Mikołaja. Pracownicy dobrowolnie odpowiadają na te listy w imieniu Pani Mikołajowej.
#4. Kod pocztowy do Św. Mikołaja to H0H 0H0.
#5. Kanadyjski minister ds. imigracji i obywatelstwa ogłosił, że Święty Mikołaj jest Kanadyjczykiem.
#6. Kanada posiada ogromne rezerwy strategiczne syropu klonowego (w 2012 r. było to ok. 16 tys. ton).
#7. W 1947 roku kanadyjskie dzieci urządziły protest, kiedy cena tabliczki czekolady podskoczyła z 5 do 8 centów.
#8. W Kanadzie znajduje się wyspa o nazwie Dildo.
#9. Połowa kanadyjskich prowincji (w których mieszka 85% populacji) zarządzana jest przez kobiety.
#10. Kanadyjczycy to drugi najszczęśliwszy naród świata.
#11. Supermen został wymyślony w Kanadzie.
#12. Według ONZ Kanada ma najwyższej jakości życie.
#13. Wymyślono tam :  koszykówkę, pralkę, telewizor, telefon, zamek błyskawiczny, mikroskop elektronowy.
#14. W Kanadzie znajduje się 10% wszystkich lasów rosnących na ziemi.
#15. Jest też ponad 2 miliony jezior, co stanowi aż 8% powierzchni kraju.
#16. Holandia każdego roku wysyła do Kanady 20 tysięcy cebulek tulipanów w podzięce za pomoc podczas II wojny światowej.
#17. W 1911 była tak mroźna zima, że zamarzł wodospad Niagara.
#18. W pobliżu miejscowości Churchill żyje ponad 900 niedźwiedzi polarnych.
#19. Aż 5 z 10 największych jezior na świecie znajduje się w Kanadzie.
#20. W Kanadzie ulepiono śnieżkę o średnicy 3,6 metra.
[źródła: 1, 2]


Panorama miasta.
Atrakcje
West Edmonton Mall - piąte co do wielkości centrum handlowe na świecie. Znajduje się ponad 800 sklepów i punktów usługowych, parking na 20 tys. samochodów, a sam zajmuje powierzchnię 570 metrów kwadratowych.
Royal Alberta Museum - muzeum historii naturalnej.
Art Gallery of Alberta - galeria artystyczna.
Telus World of Science - miejsce marzeń. Kina, teatry, wielkie eksponaty wyglądające jak wyrwane z filmu i ekspozycje fabularne. Co to takiego? Powiedzcie mi, kto nie marzył by przenieść się wprost do filmu. Tam to jest możliwe, dzięki rozbudowanym sceną, dźwiękom i efektom specjalnym. Bardzo ciekawe miejsce.
Francis Winspear Centre for Music - teatr oraz opera muzyki symfonicznej.
World Waterpark - ogromny park rozrywki, zajmujący ponad dwanaście hektarów. Idealne miejsce na wodne szaleństwo. Jest tu wszystko, nawet sztuczna fala do serfowania, nie mówiąc o mega zjeżdżalniach, które zawstydziłyby wszystkie inne na świecie.
Galaxyland - wielki park rozrywki, rodem wzięty z najlepszych snów. Pełny pokręconych rollercoasterów i innych, równie ciekawych oraz ekscytujących zabawek, które wyłają by się na nich przejechać.
Edmonton Valley Zoo - ogromne zoo na powierzchni osiemnastu hektarów. Jedyne w Edmonton, idealne na randki.
Muttart Conservatory - jedna z najbardziej znanych budowli. Ogromne, szklane piramidy, w których mieści się piękno świata roślin.
Citadel Theatre - teatr.
Corn Maze - labirynt stworzony w... polu kukurydzy!
Commonwealth Stadium - stadion narodowy.
Princess Theatre - kino.
Union Hall - klub nocny, jeden z głośniejszych. Impreza w stylu Projekt X? Tylko tutaj!
Encore - nieco spokojniejszy, ale również głośny. Zaletą jego jest naprawdę miła atmosfera, stworzona przez stałych bywalców i właściciela. No i tani alkohol!
On the Rock - spokojny bar z dobrym alkoholem, w którym można utopić swe smutki. W tle zawsze gra rockowa muzyka, czasem mocna, czasem ballada.
Cherry Bomb - stripclub, cieszący się niezwykłą popularnością. Być może dlatego, że jest tam również miejsce dla kobiet i męscy striptizerzy!
Różnorakie kawiarnie i restauracje, oraz sklepy, jest również wiele barów oraz różnorakich klubów.

Miejsce spotkań wilkołaków
Big Brother (ang. Duży Brat) - duży, stary dom w środku lasu. Do niego można skierować swe kroki w razie potrzeby. Można tutaj przenocować, najeść się, poprosić o radę, swobodnie się przemieniać. Daleko od cywilizacji i wścibskich, ludzkich oczu. Miejsce tylko i wyłącznie watahy Alfiego, obce wilki nie są tam mile widziane. Chyba, że mają całkowicie dobre intencje, wtedy mogą się tam schronić na jakiś czas. 
Cave Poets (ang. Jaskinia Poetów) - piwnica w bibliotece, do której mogą uciec wilki, kiedy mają duże kłopoty i nie zdążą dobiec do lasu. Oficjalnie jest to miejsce, w którym odbywa się czytanie poezji i spotkania klubu książki, jednak jest to ściema wymyślona na potrzeby schronienia. Również miejsce należące do watahy Alfa.
Szopy - szopy poustawiane w lesie, wyglądają jak małe składziki na akcesoria ogrodnicze - dopóki się do nich nie wejdzie. W środku są plastikowe pudełka, na których widnieją różne imiona, a w nich: ubrania, koce, poduszki i inne rzeczy, które się przydają, gdy nagle obudzisz się nagi w lesie, po pięknej, wilczej nocy.
The Wolf's Tooth (ang. Wilczy Kieł) - bar na obrzeżach miasta, miejsce gdzie mogą się spotkać wszystkie wilkołaki, z każdej watahy. Są tam pewne zasady, między innymi całkowity zakaz sporów między watahami, dzięki czemu jest tam naprawdę przyjemnie.
Phoenix, Fenix - miejsce zgrupowań watahy Effy i równocześnie jej dom. Niegdyś ten uroczo urządzony, mały domek ze wspaniałym ogrodem i wszechstronną piwnicą należał do byłej alfy Rosemary. Kiedy jednak Iaan się jej pozbyła i dom opustoszał postanowiła go przejąć. Budynek położony jest na obrzeżach przedmieść, do najbliższego sąsiada jakieś 10 minut drogi pieszo.Parę informacji o przyrodzie.
W lasach dominują drzewa iglaste, takie jak  świerki, jodły, sosny i modrzewie, tak więc roi się tutaj od szyszek. Można również znaleźć smaczne owoce leśne. Poza gęstymi lasami mamy również duże łąki, a także nieco z zachowanych prerii, porośniętych krótką trawą. Rzeki i wzgórza nie są tutaj niczym nadzwyczajnym.
Tak naprawdę na dzikie zwierzęta można natknąć się tu co krok. Na lądzie rządzą niedźwiedzie brunatne, czyli grizli, jak i wielkie watahy wilków, polujących na przystosowane do surowych warunków renifery, w Ameryce zwanych caribou, jednak każdy człek wie, że niekwestionowanymi panami Kanady są ogromne, groźne i agresywne bizony. Prócz nich puszcze przemierzają również łosie, czarne nieźdźwiedzie, owce kanadyjskie i królewskie, lisy, lemingi. Z ptaków znaleźć możemy tutaj nurzyki, śliczne puchacze, jak i rybitwy popielate. W wodach pływa wiele gatunków ryb, spotkamy tu cztery gatunki pstrągów i pięć łososi, na które chętnie polują niedźwiedzie, oraz palie i lipienie. 

Lasy & parki
William Hawrelak Park - lepiej unikać tego miejsca. Być może wygląda pięknie i zachęca lasami jak również położeniem, ale pełno w nim ciekawskich turystów.
Mill Woods Park - park, tym razem położony w mieście.
Strathcona Science Provincial Park - miejsce chronione. Bardzo duży park, położony na obrzeżach miasta. 
Gallagher Park - ogromny park, również na obrzeżach. Jest to ten zielony teren widoczny na panoramie miasta.
Nienazwany las to teren naokoło Edmonton, rozciągający się aż do Elk Island. Tereny zdominowane przez wilkołaki.
Elk Island National Park - park narodowy, znajdujący się w pobliżu. Raj ze względu na brak myśliwych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

© Agata | WioskaSzablonów | x.